Niżej omawiamy niektóre z tych

Informacje:

Kategoria: Zboża

Tagi dla artykułu:

zboża

Skuteczne działania w profilaktyce chorób zboża

Choroby zbóż są gigantycznym problemem dla rolników, którzy mają z nimi do czynienia. Co poniektóre z nich, takie jak zaraza poprzez tiofanat metylowy i choroby wirusowe, muszą być leczone, nim pojawią się bardziej zaawansowane symptomy, ponieważ tylko w ten sposób możemy mieć jakąkolwiek szansę ochronić potencjał plonu. Wykorzystanie zapobiegawczych rozwiązań wzmacniających odporność zboża przez gospodarza w dobrym czasie ma obowiązek pomóc w zapobieganiu wielu kłopotom chorobowym.

Zabezpieczenie zboża przed chorobami - polecane działania zapobiegawcze

Proaktywne podejście do zwalczania chorób jest w szeregu przypadków bardziej skuteczne i ekonomiczne niż metody reaktywne w sezonie. Ogólnymi praktykami w zakresie zwalczania choroby jęczmienia bądź też innego zboża należałoby się zaciekawić już na samym początku przygody z rolnictwem.

Niżej omawiamy niektóre z tych najbardziej ważnych, które warto zaimplementować, żeby choroby pszenicy ozimej wiosną oraz pozostałe nie generowały większego kłopotu.

Wybrane metody uniknięcia chorób zboża:

• terminowe sadzenie,

• weryfikacja obecności azotu,

• specyfiki grzybobójcze na pszenice.

Przede wszystkim właśnie sadzenie zboża w słusznym czasie jest ważne dla uniknięcia co niektórych chorób. Sadzenie z uwzględnieniem najlepszych momentów dla danego gatunku zboża pozwala na dłuższy okres wegetatywnego wzrostu - co w przypadku chorób takich jak choroby zboz ozimych ma w istocie ogromne znaczenie.

Nadmiernie wysokie dawki oraz współczynniki żyzności azotu mogą sprawiać nadmiernie grube, bujne drzewostany, które są w stanie mieć zmniejszoną cyrkulację powietrza i przenikanie światła, czyniąc plon bardziej podatnym na choroby dolistne, czy też inne typu fungicyd. Jest to przede wszystkim prawdziwe, gdy daty sadzenia zbóż są stosunkowo wczesne dla danej uprawy.

Choroby jęczmień choroba zboża - podsumowanie

Poza powyższymi sadzenie wielu rodzajów pszenicy o rozmaitych stopniach dojrzałości, przesunięcie daty siania, zabiegi fungicydowe w uprawie rzepaku oraz wybór produktów o większej wytrzymałości lub też akceptacji na główne szkodniki oraz choroby, takie jak fuzaryjna zgorzel podstawy źdźbła i korzeni zbóż może pomóc zmniejszyć ryzyko poważnych strat. Pierwsza forma wymienionej tu profilaktyki jako ochrona pszenicy przed chorobami ma tę dodatkową zaletę, że pomaga w logistyce zbiorów. Należałoby również zwrócić szczególną uwagę na cieszący się coraz to znacznie większą renomą tebukonazol w zbożach - przez wielu rolników doceniany jako efektywna forma asekuracji.


Komentarze: 1


  • noavatar.png
    Lasek2020-10-04

    Nieprzerwanie na froncie czerwca ściągali do nas na lato

Copyright © 2019 Osiedlemireckiego.pl